ඇමරිකානු-චීන ආර්ථික හා වෙළඳ ගැටුම්වලින් ප්‍රතිලාභ ලබන ආසියන් සංගමය

ජපාන Nikkei පුවත්පත පසුගිය 17වැනිදා “ඇමරිකානු-චීන ආර්ථික හා වෙළඳ ගැටුම් යටතේ ආසියන් සංගමය ප්‍රතිලාභ ලබා ගැනීම” යන තේමාවෙන් යුත් ලිපියක් පළ කළේය. චීනය හා භූගෝලීය සමීපත්වය හේතුවෙන්, ආසියන් සංගමයට ඇමරිකානු-චීන ​​වෙළඳ ගැටුම්වලින් වඩාත්ම ආර්ථික ප්‍රතිලාභ ලබා ගත හැකි යැයි එම ලිපිය පවසයි.

එම ලිපිය සඳහන් කළ පරිදි, ඇමරිකාව විසින් චීනය කෙරෙහි තීරුබදු පනවා අපනයන පාලනය කිරීමෙන්, ඇමරිකාව වෙත චීන අපනයන අඩු කර තිබේ. මෙය ආසියාන් සංගම් රටවල වෙළඳ පරිසරයට අවම වශයෙන් විශාල වෙනස්කම් දෙකක් ගෙන දී ඇත. පළමුව, ඇමරිකාවට ආසියන් සංගම් රටවල අපනයන වැඩි වෙමින් පැවතීමය. දෙවනුව, ඇමරිකාවේ වෙළඳපොළට ප්‍රවේශ විය නොහැකි චීන නිෂ්පාදන ආසියන් සංගම් රටවල වෙළඳපොළට ගලා ඒමය. ආසියාන් සංගමය සෑම විටම කලාපයෙන් පිටත සියලු ප්‍රධාන රටවල් සමඟ මිත්‍රශීලි සබඳතා පවත්වමින් ආර්ථික ප්‍රතිලාභ ලබා ගැනීමේ ප්‍රතිපත්තියක් අනුගමනය කර ඇත.